Misterium bożonarodzeniowe pt. „Młody Anioł”

i wspólne kolędowanie

Podobnie jak przed rokiem, dnia 13 stycznia 2012r., w piątek, mieszkańcy Góry Ropczyckiej mieli okazję obejrzeć sztukę o tematyce bożonarodzeniowej. Tym razem było to misterium pt.: „Młody Anioł”.

W ubiegłym roku 250 mieszkańców naszej miejscowości obejrzało „Jasełka na góralską nutę”, które wszystkim bardzo się podobały. Wystąpili w nich prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły.

W tym roku wystąpili trzecioklasiści. Chociaż młodzi wiekiem, bardzo odpowiedzialnie podeszli do tego zadania. Wytrwale ćwiczyli przez prawie 3 miesiące na próbach, które odbywały się dwa razy w tygodniu. Doskonalili znajomość tekstu, gesty, mimikę, dykcję, aby możliwie wiernie oddać treść i nastrój prezentowanych wydarzeń.

Na wstępie głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół w Górze Ropczyckiej Mariusz Kazior, który powitał przybyłych gości i zaprosił do obejrzenia widowiska. Następnie wystąpił proboszcz Parafii Góra Ropczycka ks. Julian Jarząb, który podkreślił duży wysiłek dzieci, włożony w przygotowanie przedstawienia i zaprosił mieszkańców do jego obejrzenia.

Sztuka opowiada o młodej, bezdomnej kobiecie, matce małego dziecka, która znalazła się w ciężkiej sytuacji życiowej. Na skutek „małej intrygi” Starszego Anioła, trafia ona do gościnnego, chrześcijańskiego domu. Rodzina, składająca się z rodziców i dwóch córek, przygarnia ją do siebie i zaprasza na wieczerzę wigilijną.

Wszystkie te wydarzenia śledzi z uwagą drugi, Młody Anioł, który nie może się nadziwić, że Ziemia może przypominać Niebo, gdyż tak wiele tu dobra i bezinteresownej miłości. Młody Anioł jest pod wrażeniem zwykłej ludzkiej życzliwości, chciałby mieszkańców tego domu uściskać, lecz nie może tego zrobić, gdyż jest niewidzialny. Wraca do Nieba wzruszony, zachwycony tym, co zobaczył.

Puste miejsce przy stole, zostaje zajęte przez potrzebującą wsparcia i życzliwości młodą kobietę.

W rolę Starszego Anioła wcielił się bardzo sugestywnie Kamil Walczyk, Młodego Anioła zagrał z przejęciem Konrad Różak. Bardzo podobały się widzom dziewczynki, grające córeczki - Kinga Kujda i Martynka Rusin. Mamę, w sposób dostojny i godny, odegrała Bernadka Miś. W rolę taty wcielił się Mateusz Paśkiewicz, który był bardzo wiarygodny jako ojciec rodziny. Główną rolę Bezdomnej zagrała Justyna Jaworek, która potrafiła ukazać ból i cierpienie młodej matki, która nie ma gdzie spożyć wieczerzy wigilijnej ze swoim dzieckiem. Justyna bardzo ładnie zagrała na skrzypcach kolędę: „Gdy się Chrystus rodzi”, otrzymała duże brawa od widowni.

Warto również wyróżnić ucznia Maksymiliana Ciebierę, który zagrał rolę Św. Mikołaja, tańczył i śpiewał, wzbudzając radość zwłaszcza wśród najmłodszych dzieci, które klaskały, śmiały się i podskakiwały podczas Jego występu. W tajemnice wydarzeń, tej niezwykłej nocy wigilijnej, wprowadził przybyłych widzów Kacper Matuszny, który recytował wiersz i grał na gitarze. Na koniec wystąpiła Martyna Kosińska, która w swym wierszu zaapelowała do wszystkich, aby otaczali opieką bezdomnych i potrzebujących, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, ale nie tylko wtedy.

Poszczególne 5 aktów sztuki przeplatane były wdzięcznym śpiewem kolęd

i pastorałek w wykonaniu uczniów klasy trzeciej.

Klasa III zaśpiewała z pamięci 13 pastorałek, czysto dźwięcznie, używając właściwych ruchów i mimiki.

Na zakończenie uczniowie zatańczyli taniec, do piosenki Arki Noego: pt. „Świeć gwiazdeczko”, który bardzo się wszystkim podobał. Układ opracowała i wyćwiczyła nauczycielka wychowania fizycznego Monika Mędlowska.

Na zakończenie spotkania ze sztuką o tematyce bożonarodzeniowej pt: „Młody Anioł” wystąpiła uczennica Anna Doś, która akompaniowała trzeciej klasie na keyboardzie do kolęd. W śpiew kolęd włączyli się wszyscy przybyli widzowie.

Po przedstawieniu i wspólnym kolędowaniu uczniowie otrzymali słowa pochwały i kosze słodyczy i owoców, które wręczyli im : Członek Rady Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego Stanisław Wozowicz i Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sędziszowie Młp., Sołtys Góry Ropczyckiej Stanisław Bochenek. Sztukę obejrzało 150 mieszkańców Góry Ropczyckiej i okolic.

Sądząc po wzruszeniu, odbijającym się na ich twarzach, sztuka wywarła na zebranych duże wrażenie. Mamy nadzieję na równie udany występ w przyszłym roku, tym razem z udziałem pozostałych klas, nie tylko klasy trzeciej, również tych najmłodszych, z klasy I i II.

Wrażenie na przybyłych zrobiła piękna scenografia, ukazująca wnętrze przytulnego domu, wokół panowała noc w wielkim mieście, był też ukazany fragment rozgwieżdżonego nieba. Wszystko tonęło w blasku światełek choinkowych i reflektorów. Dekoracja potęgowała nastrój podniosły, uroczysty, tajemniczy, charakterystyczny dla sztuki o tematyce bożonarodzeniowej.

Scenografię i dekorację wykonała P. Dorota Batory i inni nauczyciele ze Szkoły.

Cieszymy się, że po raz kolejny zgromadziliśmy się wspólnie z mieszkańcami Góry Ropczyckiej, aby obejrzeć widowisko, przygotowane przez uczniów z naszej Szkoły.

Scenariusz wybrała i dostosowała do możliwości uczniów Pani Bożena Wiktor, która również przygotowała ich do występu. Dziękujemy Jej za trud, włożony w przygotowanie tego atrakcyjnego widowiska.